Peletin Avantajları

Talaş, odun yongaları, ağaç kabuğu, atık, zirai ürünler, ekin sapları, fındık, badem, ceviz kabukları ve atık kâğıtlar kullanılarak üretilen yakıt cinsi pelet olarak isimlendirilir. Peletler son yıllar da odun ve kömürden daha verimli olduğundan birçok işletmenin öncelikli seçimleri arasında yer alır. Yüksek basınç altında sıkıştırılarak üretilen peletler, silindirik yapıya sahip olmasının yanı sıra tamamen doğal maddelerde üretilmişlerdir.

Sürdürülebilir bir kaynak olan peletler, fosil kaynaklı yakıt tüketimini en aza indirmesi nedeni ile de ülke ekonomisine de katkı sağlar. Ayrıca pelet sobalarında takılı olan fanlar, soba zehirlenmesi gibi olumsuz durumların yaşanmasını da en aza indirir. Peletlerin kullanımında diğer yakıt cinsleri ile karşılaştırıldığında oldukça kolay ve pratiktir.

Pelet Yakıtını Kullanmanın Faydaları


Pelet yakıtları kullanıldıkları ortamlarda sürdürülebilir bir yakıt cinsi özelliği, yerli kaynaklardan üretilmesi, diğer fosil yakıt kullanımına göre daha az tehlike riski taşıyor. Üretiminde herhangi bir ağaç kesiminin söz konusu olmaması, oduna oran ile depolama için daha az yer kaplaması ve baca olmadan da dışarı atılabilir özelliğe sahip olma gibi birçok faydayı da beraberinde getirir.

Pelet kullanımında pelet sobası kullanımı tavsiye edilir. Klasik sobalarda yanmaya uyum sağlayan peletler, pelet sobalarında göstermiş oldukları performansı klasik sobalarda gösteremez. Bu neden ile pelet kullanımında öncelik pelet yakımına uygun özel olarak tasarlanan sobaları temin etmektir.Pelet Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Peletler geçmişten bugüne içerisinde herhangi bir katkı maddesi bulunmadan doğal olarak üretilirler.  Peletlerin performans yüksekliği tamamen doğal olmalarına bağlıdır. Pelet üretiminde son dönemlerde teknolojinin gelişimi ile beraber doğal yollarla üretilmeyen peletler de ortaya çıkmıştır. Doğal yollar ile üretilmeyen ve içerisinde kimyasal madde barındıran pelet, doğal yollar ile üretilen peletin veriminin alınması mümkün değildir.

 Doğal yollar ile üretilen peletlere oran ile daha uygun fiyatlarda olan kimyasal peletler, beklenilen performansı vermediğinden kişinin bütçesine de zarar verir. Bu neden ile pelet alımında doğal yollar ile üretilen pelet tercihi yapılmalıdır. Peletalımında dikkat edilmesi gereken en önemli husus üretici firmasının güvenilir olmasıdır.

Önceki Yazı

Yorum Yap

Cart

Sepetinizde ürün bulunmuyor.