Pelet Nedir?

Son yıllar da dünya genelinde yaşanan en önemli sorunlardan bir tanesi de şüphesiz ki küresel ısınma ve çevre kirliliğidir.Bu anlamda doğal ortamlardan elde edilmesi ve kullanımında da çevreye herhangi bir zararı olmadığından pelet kullanımı yaygındır. Genellikle küçük ebatlı olarak üretilen peletler, sıkıştırılmış talaş, odun yongaları, ağaç kabuğu, zirai ürünler, ekinlerin sapları, fındık, badem, ceviz kabukları gibi doğal ağaçlarda üretilirler.

İçerisinde katkı maddesi bulunmadan kullanıma hazır hale gelen peletlerin en büyük özelliği ise rutubetli ortamlarda üretilmelidir. Peletler kömür ve odunlara göre daha yüksek miktarda enerji verirler. Pelet kullanımı mümkün olan yerlerde kömür kullanımını görmek mümkün değildir.

Pelet Normal Sobada Yanar Mı?

Pelet ürünleri hemen hemen tüm ülkelerde fındık sobalarında, villaların ya da fabrikaların ısıtılması için tercih edilir. Soğutulma, öğütülme ve ambalajlama gibi çeşitli işlemlerden geçerek hazırlanan pelet, kullanımı için yine pelet ürünleri üretmekte olan firmalar tarafından özel sobaların üretimi de yapılır. Yaşam alanında normal sobası bulunan kişiler ise peletlerin normal sobalar da yanmaya uyum sağlayıp sağlamayacağını sıklıkla araştırırlar. Peletler normal sobalarda yakılmaya uygun olsa da tasarruf bakımından yarar sağlamaz. Bu neden ile pelet yakılacaksa pelet sobasını tercih etmek her zaman daha avantajlıdır.

Pelet Sobası Kullanımı

Yüksek enerji performansı sayesinde verimli ve yüksek ısıtma sağlayan peletler, verimlerini ancak pelet sobası kullanımı ile mümkün kılabilirler. Geleneksel kütük sobalarına göre daha iyi bir ısınma ortamı oluşmasına yardımcı olan pelet sobaları, büyük kapasiteli tankları ile hemen hemen tüm ortamlara kullanıma uyum sağlar. Pelet sobalar çeşitli kademeli yanma sistemleri ile işlevini görür. Pelet sobaları sıvı yakıtlı kazanlar gibi tasarlanır.

Pompa yardımı ile peletlerin yanmasına yardımcı olacak sıvı pompalanır ve peletler kolaylıkla ateş alır. Pelet kullanılan ortamda ısı sıcaklığının oldukça yüksek olduğu söylenebilir. Tüm sobalarda olduğu gibi pelet sobalarından alınan verim sobanın büyüklüğü ve sobanın boru uzunluklarına bağlı olarak değişiklik gösterir. Pelet sobalarına takılan baca sistemleri fanlı olduğundan, soba zehirlenmesi gibi durumlar çok nadir olarak yaşanır.

Sonraki Yazı

Yorum Yap

Cart

Sepetinizde ürün bulunmuyor.