Pelet Kullanım Alanları

Peletlerde yapılan bu sınıflandırmalar kullanım alanlarında da kullanım amacına bağlı olarak değişiklik gösterir. Pelet kullanımında bulunmak isteyenlerin en çok merak ettiği konulardan bir tanesi de peletlerin hangi ortamlarda kullanıma uyum sağladığıdır. Dünya genelinde kullanımı yaygın olan peletler evlerde, iş yerlerinde, fabrikalarda, otellerde, pansiyonlarda, sitelerde, apartmanlarda, özel ve müstakil yerleşim birimlerinde kullanım alanına sahiptir.

Bu alanlarda kolaylıkla kullanıma sahip olan peletler aynı zamanda endüstriyel kurutma tesislerinde de kullanım için uyum sağlar. Pelet kullanımı için özel olarak üretilen sobalar, ortama sağlayacağı enerji yüksekliğine bağlı olarak çeşitlilik gösterir.

Pelet Yakıtının Hammaddeleri Nelerdir?

Peletler yapı bakımından genellikle küçük ebatlarda ve silindir görünümlerine sahiptirler. Hammaddesi ve üretim tekniği açısından farklılık gösteren peletlerin üretiminde odun, talaş, ağaç kabuğu, ağaç dalları, ekin sapları, fındık ve ağaç diplerinde bulunan kozalaklar tercih edilir. Tüm bu maddelerin yanı sıra pelet kalitesini belirleyen yardımcı maddeler melas, nişasta, bitkisel parafin, tall yağı, lignin ve su sıralanabilir.

Peletin kullanılacağı alanlara bağlı olarak kullanılan hammaddenin sertliği ve yumuşaklığı değişiklik gösterir. Ancak pelet üreticileri tarafından pelet üretiminde genellikle yumuşak maddelerin kullanımı tercih edilir. Pelet yakıt türü tek üründen üretilebileceği gibi üreticinin tercihine bağlı olarak birkaç farklı ürün katkısı da içerebilir.

Pelet Yakıtı Çeşitleri Nelerdir?

Tüm yakıt cinslerinde olduğu gibi pelet denildiğinde de birçok farklı çeşidinin bulunduğu söylenebilir. Pelet yakıt çeşitleri üreticinin içerisinde kullandığı maddeler ve kullanım alanlarına bağlı olarak belirlenir. Bu anlamda son dönemlerde yaygın olarak kullanılan pelet çeşitleri odun pelet, alfa pelet, atık pelet, talaş pelet, ayçiçeği sapı pelet, ot pelet, saman pelet, zeytin posası pelet, pellet kömür karışımı pelet ve yonga kömür karışımı pelet olarak sıralanabilir.

 Peletler kişilerin ihtiyaç durumlarına gör paketlenmiş farklı ağırlık miktarlarında satışa sunulur. Öyle ki bir fabrikada kullanılan pelet ağırlığı ile ev ya da küçük ofislerde kullanılan pelet ağırlığı aynı değildir. Pelet alımında dikkat edilmesi gereken hususlardan bir tanesi de pelet ağırlığıdır.

Önceki Yazı
Sonraki Yazı

Yorum Yap

Cart

Sepetinizde ürün bulunmuyor.