Pelet Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Pelet kullanımı son yıllar da dünya genelinde oldukça yaygın bir yakıt çeşidi olmuştur. Öyle ki diğer yakıt türlerine oran ile daha verimli ve yüksek performanslı ısı sağlayan peletler, teknolojinin gelişimi ile birlikte her ortamda kullanılmaya uygun bir hale getirilmiştir. Durumun böyle olması ise hem iş yerlerinde hem de evlerde pelet kullanımına ilgi duyulmasını sağlamıştır.

Tüm yakıt türlerinde olduğu gibi pelet seçiminde de dikkat edilmesi gereken hususlar olduğu unutulmamalıdır. Pelet alırken öncelikle peletin üretildiği hammaddeye dikkat edilmelidir. Peletler kullanım amaçlarına göre yumuşak ve sert iki farklı hammaddelerden üretilirler. Ayrıca son zamanlar da katkılı olarak üretilen peletler beklenilen performansı sağlamadığından kullanım için tavsiye edilmez. Isı verimini tam olarak almak isteyenler mutlaka doğal yöntemler ile üretilen peletlere yönelmelidirler.

Pelet Ürünlerinin Avantajları

Doğalgaz veya diğer yakıt türlerine göre çok daha ekonomik olan peletler, doğal yöntemler ile üretilmesinden dolayı kullanıcısına birçok avantajı da beraberinde getirir. Pelet kullanımında çok az miktarda olan kilo peletler çok uzun vadeli ısı sağlayabilir. Klasik sobalara oran ile kullanımı daha pratik ve kolay olan pelet ürünleri, tek üründen üretilebileceği gibi birden fazla ürünlerin karışımı ile de elde edilebilir. Peletler yüksek enerjili ürünlerden üretildiğinden hem bağlayıcı hem de uzun vadeli kullanıma uygun bir yakıt cinsidir.

Pelet Kalitesi Neden Önemli?


Pelet ürünlerinin kalitesini etkileyen en önemli detay şüphesiz ki kül içeriğidir. Öyle ki nemi uzaklaştırmak için etkili olan kül içerikleri, peletin daha yüksek oranlarda enerji üretmesini sağlar. Pelet alırken üretiminde hangi ham maddelerin kullandığını öğrenmek, aynı zaman da maliyet avantajı da beraberinde getirir. Pelet kalitesini sağlamak amacı ile üretici firmalar tarafından üretiminde genellikle çam veya kayın içeren ağaçlar tercih edilir.

Ayrıca peletlerin kalitesini uzun vadeli olması için nişasta gibi katkı maddelerin olup olmadığını araştırmak unutulmamalıdır. Doğal yöntemler ile üretilen peletler, kimyasal katkı maddesi bulunan peletlerden daha sağlamdır. Bu neden ile pelet seçiminde öncelik doğal yöntemler işle üretilen peletler olmalıdır.

Önceki Yazı
Sonraki Yazı

Yorum Yap

Cart

Sepetinizde ürün bulunmuyor.